88 året for krystalnatten, 83 året for flugten til Sverige og 33 året for ‘krystalnatinitiativet’: www.krystalnatten.dk
FAKKELMANIFESTATION FOR FRED1Mandag d. 9. november 2016, kl. 16.30-18 på Kultorvet i København og i år under parolerne:
Aldrig mere en krystalnat!
Vi er fælles om at skabe sikkerhed og et værdigt liv
Minoriteters – ja alle menneskers – værdighed skal respekteres
Ja til mangfoldighed og sameksistens – nej til vold, had og fjendskab
I år finder vi det endnu mere relevant og nødvendigt at markere årsdagen for krystalnatten den 9. november 1938 med en fakkeldemonstration, som vi gennem mange år har tradition for at afholde til inde om nazisternes frygteligt nedgørende og voldelige overfald på jøder i Tyskland og Østrig.
Dette var også et startskud til en optrapning med forfølgelse af politiske modstandere, homoseksuelle, handicappede og mindretal, som ikke passede ind i det nazistiske 1000 års rige.
Endnu mere relevant og nødvendigt i dag, også fordi krige og trusler om vold, fordrivelse fra hjem og lande, samt vold og trusler om forfølgelse og udslettelse mod enkeltpersoner og mange grupper også optræder i hverdagen omkring os.
Program for Fakkelmanifestationen – FOR FRED- Kultorvet – Krystalnatinitiativet
Henrik Juul Rasmussen, formand for ‘Rør og Blikkenslagernes fagforening af 1873’ Byggefagenes Samvirke, fører os som sædvanlig gennem hele arrangementet.
Musikken: Channe Nussbaum og Bjarke Koleru varmer op og spiller og synger os gennem hele arrangementet med musik og sang og afrunder med Nordal Griegs ‘Kringsat af Fjender’, teksten uddeles på bagsiden af vores flyers.
Taler:
Georg Metz, journalist, redaktør, forfatter, kommentator og foredragsholder.
Christian Dirschauer, mindretalspolitiker i Slesvig-Holstein
Søren Werther Kjær Rasmussen, PhD, i historie og post.doc. ved Det Humanistiske Fakultet, SDU
Naja Dyrendom Graugaard, lektor på Nordiske Studier og Sprogvidenskab ved KU
Isabel Bramsen, lektor og leder ved Freds -og Konfliktstudier, Lunds Universitet
Støttebeløb kan indbetales på vores konto: 0400-4020549772
Vi håber at se en masse fredshungrende mennesker til vores fakkelmanifestation – og fakler kan købes på stedet for 20 kr.
Vi frabeder os: flag, bannere, skilte o.lign. TAK!
Krystalnatinitiativet.
Krystalnatinitiativets grundlag:
Ingen flygter for sjov. det gør man kun, når det er nødvendigt for at undgå forfølgelse, krig, kriser, ødelæggelser, vold og overgreb. Sådan var det i mellemkrigstiden, hvor jøder, romaer, homoseksuelle, politiske modstandere, nationale og etniske mindretal blev jagtetbaf nazister.
Alle blev de udset som prügelknaber, d.v.s. de blev gjort ansvarlige for datidens økonomiske og politiske kriser. Forfølgelsen blev set som en løftestang for såkaldte ‘løsninger’, som gennem etniske udrensninger og forfølgelse skulle sikre ‘tusindårsriger’ i forskellige nationale varianter.
I dag flygtes der stadig som følge af økonomiske og klimatiske kriser, krige om magt og territorier, diktaturer, religiøs intolerance og politisk undertrykkelse og overgreb.
Nazisterne krystalnat den 9. november 1938 gentages i nye udgaver og under andre former. Ikke mindre skræmmende i dag end dengang. Det er lige så traumatiserende og ødelæggende for samfund, generationer af mennesker og kulturer i dag, som dengang det skete, da nazister og fascister hærgede og satte den politiske dagsorden.
Afhjælpningen af flygtningestrømmene rundt om i verden-også tæt på os her i Europa- kræver fælles indsats. Danmark bidrager både ude og hjemme. Men ikke nok. Mere bør gøres. At tage flere kvoteflygtningegennem FN er et enkelt bidrag. her må politikerne tage ansvar, hæve loftet og hjælpe flere flygtninge til en tålelig tilværelse og et værdigt liv.
Forfulgte må sikres hjælp og beskytttel her og nu og ikke sendes tilbage til livsfarlige områder.
At stå op for flygtningenes værdighed, liv og sikkerhed i dag er den rette måde at ære mindet om de forfulgte , som nazisternes krystalnat i november 1938 blev startskuddet til, og dermed den systematiske udryddelse af mange millioner mennesker i 2. Verdenskrigs kz-lejre.
Aldrig mere en Krystalnat! Arrangør:Krystalnatinitiativet( siden 1993), foreløbige støtter i 2026 (20/9):
Byggefagenes Samvirke: Rør og Blikkenslagernes fagforening af 1878
Humanity in Action Danmark
SOS Racisme
New Outlook
Indre By Lokaludvalg
Mellemfolkeligt Samvirke

