Statistik og nyere forskning peger på et markant gab mellem forestillinger og fakta om etniske minoriteter.Det skævvredne billede af etniske minoriteter og flygtninge bliver i høj grad gentaget, forstærket og spredt af politikere og medier.
SOS Racisme inviterer til et oplysende og debatskabende møde på Næstved Bibliotek, hvor vi gør op med misopfattelserne og sætter fokus på fakta og udviklingen i Danmark.
Michala Bendixen fra Refugees Welcome tager afsæt i forskningen om misopfattelser af etniske minoriteter for at vise, at mange danskere har et langt mere negativt billedeend berettiget, – og drøfter hvordan politisk retorik og medieoverskrifter er med til at skabe og fastholde myterne. Udover en undersøgelse fra Aalborg Universitet, vil Michala også komme ind på andre undersøgelser og vise tal som Refugees Welcome har offentliggjort.
Anne Nielsen fra SOS Racisme vil dykke ned i faktiske data i bogen fra Cph. Facilitation: “Med Rødder i Udlandet”. Anne præsenterer konkrete tal og tendenser for ofte udskældte personer fra ti lande. Tallene viser et helt andet – og langt mere positivt billede – end debatten i Folketinget og medierne gør. Desuden vil vi drøfte, hvordan bogenkan bruges i undervisningen.
Der vil være tid til spørgmål og debat efter hvert oplæg.
I pausen mellem oplæggene serveres et let traktement.
Det er gratis at deltage, men tilmelding til sos@sosracisme.dk er nødvendig og senest den 22.november.

