20. juni 2025

15:00

København

Du kan gøre en forskel

Ved at blive medlem af SOS Racisme kan du støtte vores arbejde mod racisme og diskrimination ved at betale et årligt kontingent. Som medlem får du også mulighed for at engagere dig aktivt i foreningen og bidrage til at skabe positive forandringer. Din støtte vil hjælpe os med at udvide vores indflydelse og nå ud til endnu flere mennesker, mens du samtidig bliver en del af et stærkt fællesskab, der er dedikeret til at skabe en mere inkluderende og mangfoldig Danmark.
Bliv Medlem

Stop de tidsubestemte ophold i de danske udrejsecentre

Adresse:
Købmagergade ud for Rundetårn
København
Arrangør:

I anledning FN´s Verdensdag for Flygtninge d. 20. juni demonstrerer Kvinder i Sort for 18. år i træk for de afviste asylansøgere, som må henslæbe deres liv i de danske udrejsecentre, Avnstrup, Kærshovedgård og Sjælsmark. Alle kvinder – klædt i sort – er mer end velkomne. 

Vi står på Købmagergade ved Rundetårn kl. 15-16 d. 20. juni 2025.

Disse flygtninge har gennem årene ikke kunnet udsendes på grund af situationen i deres hjemlande. Mange af børnene er født her og opvokset i asylsystemet og bor nu med deres familier under umenneskelige forhold, godt skjult for omverdenen. Børnefamilierne med tilsammen o. 60 børn er samlet i Center Avnstrup.

Politisk er formålet bag centrene at skabe så utålelige vilkår for de afviste asylansøgere, at de presses til at rejse hjem frivilligt. Denne kyniske strategi virker dog ikke, og børn og voksne kan se frem til at leve i centrene i årevis, eventuelt på livstid.

Det er dokumenteret igen og igen, at disse mennesker påføres dybt alvorlige – og i mange tilfælde uoprettelige – skader under de lange ophold. Det gælder ikke mindst børnene og kvinderne, der oftest har sværest ved at bryde isolationen i centrene.

Det er dybt beskæmmende. Deres liv er vores ansvar. Disse mennesker skal have opholdstilladelse, der sikrer, at de endnu kan få et menneskeværdigt liv.

Stop de tidsubestemte ophold i de danske udrejsecentre

Stop tvangsudvisningerne

Asylbørn er krigens ofre

Kvinder i Sort, København, 20. juni 2025

Andre events